بیماری‌های پوستی شایع فصل تابستان از دیدگاه متخصصین پوست با شروع فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا شیوع برخی از بیماریهای پوستی افزایش می‌یابد اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعایت بهداشت فردی می‌توان از بسیاری از این بیماریها پیشگیری و یا آنها را درمان کرد. رطوبت و تعریق ناشی از گرمای هوا یکی از عوامل مهم در ایجاد و گسترش بیماری‌ها و عفونت‌های قارچی پوست است. بیماری‌های فصل تابستان و گرما بطورکلی شامل دو دسته هستند که شامل بیماری‌های پوستی با منشاء عفونی و بیماری‌های پوستی مرتبط با نور خورشید است. بیشتر بیماری‌های پوستی با منشا عفونی و ویروسی را می‌توان با رعایت بهداشت فردی درمان کرد یا اینکه مانع از پیشرفت آن شد. با پوشش پوست چه با کرم‌های ضدآفتاب و چه با لباس و کلاه نیز می‌توان از بیماری‌های پوستی که با نور خورشید مرتبط هستند، پیشگیری کرد. در بروز برخی بیماری‌های فصول گرم سال مانند بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و بیماری‌های قارچی، عوامل عفونی دخالت دارند. یک متخصص پوست و مو در این زمینه می‌گوید بعضی از باکتری‌ها در فصل گرما محیط مناسب تری برای رشد و نمو دارند که از جمله این بیماری‌ها می‌توان به برخی از زخم‌های تاولی اشاره کرد. ایشان افزودند :بیماری‌های قارچی پوست نیازمند به رطوبت بیشتری برای رشد و نمو هستند که این قارچ‌های پوستی بیشتر در کشاله ران و کف پا مشاهده می‌شوند. وی گفت یکی دیگر از مشکلاتی که در فصل تابستان بیشتر شیوع پیدا می‌کند عرق سوز شدن بدن است که با رعایت بهداشت فردی می‌توان از شدت یافتن آن جلوگیری کرد.
● حساسیت‌های پوستی
دسته دیگری از بیماری‌های شایع فصل تابستان مشکلات مرتبط با نور خورشید است که به ویژه در افرادی که پوست‌های حساس دارند، شدیدتر است. وی گفت یکی از بیماری‌های مربوط به پوست‌های حساس بیماری "لوپوس" است که در این بیماری خودایمنی، پوست بدون تاثیر گرفتن از محیط و بدون تاثیر عوامل بیرونی، سیستم بدن به گونه‌ای عمل می‌کند که پوست بسیار حساس می‌شود. اما برخی از دیگر دیگر حساسیت‌های پوستی، ثانویه هستند به این معنا که فرد به دنبال استفاده از برخی از داروهای خوراکی و مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها مانند تتراسیکلین‌ها، حساسیت پوستی پیدا می‌کنند. علایم این نوع حساسیت بیشتر در پوست دست، پا و صورت ظاهر می‌شود. این دسته از مشکلات با از بین رفتن عامل ایجادکننده حساسیت از جمله قطع مصرف داروی حساسیت زا از بین می‌رود. این متخصص در خصوص این گروه از مشکلات پوستی اضافه کرد بطورکلی با رعایت نکات و اصول بهداشتی و به خصوص رعایت بهداشت فردی، تا حد زیادی می‌توان از این بیماری‌های پوستی پیشگیری کرد. وی افزود به عنوان مثال زرد زخم را با کوتاه کردن ناخن ها، شست و شوی مرتب ضایعات و اجتناب از تماس مستقیم با ضایعات و رعایت یک سری مراقبت‌های شخصی و عدم استفاده از وسایل مشترک می‌توان درمان و از انتقال آن جلوگیری کرد. دکتر بلیغی در خصوص علل عمده مراجعه افراد در فصل تابستان به مطب‌های متخصصین پوست گفت بیماری‌های قارچی بدن از جمله قارچ تنه از مشکلات شایع فصل گرما به شمار می‌روند که در بیشتر موارد مشاهده می‌شود و یکی از علل عمده مراجعه افراد به مطب‌های متخصصین پوست و مو ناشی از این مشکل پوستی است. مشکلات پوستی انواع مختلفی دارند که انواع آن در هر منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر خصوصیات هر منطقه متفاوت است. وی در خصوص کاهش حساسیت‌های پوستی گفت استفاده مداوم از کرم‌های ضد آفتاب و پوشش مناسب بدن در مقابل نور خورشید در بالا بردن سلامت پوست و کاهش حساسیت‌های پوستی نقش موثری دارد. به گفته این متخصص پوست مهمترین عامل سرطان پوست تماس با نور خورشید است و یکی از موثرترین راههای محافظت از پوست در مقابل اشعه مضر خورشید، استفاده مداوم از ضد آفتابها و همچنین پوشش پوست است. یکی از نکات قابل توجه در مورد انتخاب ضد آفتاب ها، متناسب بودن آنها با پوست است به اینصورت که افراد دارای پوست خشک از ضد آفتابی که از مقداری چربی برخوردار است استفاده کنند و در مقابل افراد دارای پوست های چرب از ضد آفتابی که چربی آن کمتر است استفاده کنند.
▪ استخر و عفونت قارچی
در فصل تابستان و استفاده از استخرهای عمومی برخی بیماریهای عفونی مخصوص این مکان ها، از جمله عفونت‌های قارچی و عفونت‌های ویروسی، شیوع می‌یابد. متخصصان پوست در خصوص این مشکل می‌گویند پیشگیری از این عفونت‌ها کار دشواری نیست و با رعایت بهداشت فردی و رعایت نکاتی همچون زدن پاها در حوضچه‌های مواد ضد قارچ، استحمام به موقع و استفاده از دمپایی شخصی تا حد زیادی می‌توان از انتقال آنها جلوگیری به عمل آورد. به گفته وی کلر به کار رفته در استخرها باعث خشکی پوست و مو می‌شود و استفاده از نرم‌کننده های پوست و عینک برای محافظت از پوست و چشمها ضروری است. وی همچنین توصیه کرد کسانی که روی پوستشان زخم‌های فعال دارند، از استخرهای عمومی استفاده نکنند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند بطور کلی با پرهیز از نورخورشید، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، تغذیه مناسب همراه با میوه و سبزیجات و دوری جستن از انواع مواد دودکردنی می‌توان پوستی سالم و شاداب داشت.
▪ لکه‌های پوستی
یکی دیگر از مشکلاتی که در فصل تابستان و با شدت نور خورشید ایجاد می‌شود بروز لکه‌های پوستی است. یک متخصص پوست و مو در این خصوص گفت تماس با نور خورشید لکه‌های پوستی از جمله "ملاسما" ایجاد می‌کند. استفاده از ضد آفتابها در جلوگیری از لکه‌های پوستی نقش تعیین‌کننده ای دارد و آنهایی که صورتشان دارای لک و کک و مک است با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب رنگی می‌توانند این لکه‌ها را پوشش داد. این متخصص با بیان اینکه استفاده از ضدآفتابها در پیشگیری از سرطانها و لکه‌های پوستی موثر است افزود استفاده از ضد آفتابها در تمام فصول باید انجام شود و در هوای ابری هم میزان قابل توجه‌ای از اشعه‌های مضر خورشید وجود دارد و استفاده از ضد آفتاب ضروری است. به گفته این متخصص، علاوه بر لکه‌های پوستی که بر اثر شدت نور خورشید بروز می‌کند مشکلات دیگری همچون قارچ‌های پوستی در محیطهای گرم و عرق سوز شدن بدن بیشتر می‌شود. وی اضافه کرد رعایت بهداشت فردی، استفاده از مرطوب‌کننده های مناسب با پوست و استفاده همیشگی از ضد آفتابها از نکات مهم و موثر در ارتقای سلامت پوست است. استفاده از مرطوب‌کننده ها بخصوص در پوست‌های خشک مفید است چون کمبود چربی پوست را با ایجاد یک لایه چربی مصنوعی در پوست جبران می‌کند. دکتر گلشنی گفت افرادی که موهایشان ریخته بخصوص آقایان تاس در فصول گرم سال حتما باید یک لایه نازک کرم ضد آفتاب روی پوست سرشان بمالند تا پوست آن قسمت دچار آفتاب سوختگی و ایجاد لکه نشود.