فصل تابستان رسیده و زمان برای پیاده روی فراهم است؛ رعایت 9 نکته اساسی برای انجام این ورزش در تابستان ضروری به نظر می رسد.
ورزش های زیادی برای تناسب اندام تا به حال پیشنهاد شده است، اما همیشه پیاده روی به عنوان بهترین ورزش شناخته شده و بیشترین نتیجه را در بردارد.

** در تابستان صبح زود ورزش نکنید
هیچ گاه در تابستان به دنبال آن نباشید که حتما صبح زود ورزش کنید، زیرا در این زمان دمای هوا بسیار بالاست و بیشتر تحت فشار قرار خواهید گرفت. در این فصل بهتر است شب ها به پیاده روی بپردازید. از ورزش کردن در زمانی که آفتاب درست وسط آسمان است، یعنی بین ساعت 12 تا 4 بعدازظهر خودداری کنید.

**لباس های نخی و خنک بپوشید
همیشه لباس هایی به تن داشته باشید که شما را خنک و سرحال نگه می دارند.
استفاده از لباس های ورزشی نخی بهترین راه حل برای شما خواهد بود. همچنین به یاد داشته باشید بدترین لباس ها برای ورزش در تابستان، لباس های شعمی و پلاستیکی است.

**آب زیاد بنوشید
میزان آب مصرفی را افزایش دهید تا هم لاغرتر شده و هم دچار مشکل کم آبی بدن و در پی آن بیماری های مختلف نشوید. قبل، حین و بعد از ورزش آب بنوشید. منتظر نمانید تا تشنه شوید. قبل از تشنگی، در دفعات متعدد و هر دفعه چند جرعه کوچک آب بنوشید.
بهترین دمای آب نوشیدنی، نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است. از نوشیدن نوشیدنی های خیلی شیرین، الکلی و کافئین دار خودداری کنید.

**مراقب پوست خود هنگام پباده روی باشید
تحقیقات نشان می دهد افرادی که در اثر پیاده روی دچار مشکلات پوستی می شوند خیلی زود از آن زده شده و دیگر سراغ این ورزش نمی روند. برای محافظت از پوست باید از کرم های ضدآفتاب و کلاه لبه دار یا سایه بان استفاده کنید.


**پیاده روی همراه با جنب جوش داشته باشد
به جای آنکه به دنبال قدم زدن ساده باشید، کمی در طی پیاده روی جنب و جوش داشته باشید تا به راحتی وزن شما کاهش یابد. البته برای این کار بهتر است هنگام پیاده روی، دست های خود را 90 درجه خم کرده و تکان دهید.

**ورزش را به تدریج شروع کنید
ورزش را به تدریج شروع کنید. حتی اگر هوا گرم است، باز هم باید ورزش را به آهستگی و با گرم کردن بدن تان شروع کنید.
برای ورزش کردن در تابستان، محل مناسبی انتخاب کنید. لذا مکان های سایه دار که در معرض مستقیم نور آفتاب نیستند را برای ورزش کردن انتخاب کنید.

**عینک آفتابی بزنید
برای جلوگیری از آسیب های چشمی ناشی از نور آفتاب حتما از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنید. اشعه فرابنفش می تواند موجب سوختگی قرنیه و سرطان پلک شود و احتمال بروز بیماری های دیگری مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا (تحلیل رفتن صفحه بینایی در شبکیه چشم) را در فرد افزایش دهد.

** کفش راحت به پا کنید
کفش های راحت، اندازه و بنددار بپوشید که پا را در خود نگه دارد و مانع وارد آمدن ضربه به پا شود. همچنین جورآب های نخی بپوشید که عرق پا را جذب کند.

**علائم هشدار دهنده برای ورزش تابستان را به خاطر بسپارید
کسی که در تابستان ورزش می کند باید علائم هشدار دهنده را به خوبی بشناسد. علائم هشدار دهنده برای ورزش های تابستانی عبارتند از: استفراغ، سردرد، گرفتگی عضلات، مشکلات یا رفتارهایی مانند حرکات ناشیانه و شک بر انگیز و تند شدن ریتم تنفس. اینها نشانه هایی هستند که احتمال سنکوب، کم آب شدن بدن و حتی گرمازدگی را به ذهن متبادر می کنند. در صورت مشاهده این علائم، اگر برایتان ممکن است به سایه بروید و در معرض هوای خنک قرار بگیرید، دراز بکشید و پاهای تان را بالا بیاورید و در نهایت چند جرعه آب بنوشید.